ul. Armii Krajowej 35b
58-302 Wałbrzych
tel. (074) 842 58 26
fax. (074) 842 91 13

Narodowe Czytanie fragmentów Wesela w Szkole Podstawowej Fundacji Clever
08.09.2017

Narodowe Czytanie organizowane jest corocznie przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. W tym roku cała Polska czytała Wesele. Dramat w trzech aktach -to najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego. Nasza szkoła po raz piąty wzięła udział w tej ogólnopolskiej akcji i zorganizowała wyjątkowe spotkanie 8. września.

Dramat powstał na kanwie autentycznego wydarzenia z 1900 roku - wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Na weselu pojawił się także Wyspiański, o którym tak napisał znany twórca Tadeusz Boy-Żeleński: stał całą noc oparty o futrynę drzwi, patrząc swoimi niesamowitymi oczyma. Obok wrzało weselisko, huczały tańce, raz po raz dolatywał do jego uszu strzęp rozmowy. I tam ujrzał i usłyszał swoją sztukę.

Po krótkiej prezentacji przygotowanej przez uczennicy z klasy III Gimnazjum, dotyczącej Stanisława Wyspiańskiego i genezy Wesela rozpoczęto czytanie fragmentów aktu I, który przedstawia relacje między inteligencją krakowską a chłopstwem. W Narodowe Czytanie Wesela włączyło się wiele osób Pani Dyrektor Ewa Piątek, absolwenci gimnazjum, uczniowie i nauczyciele szkoły; akcja miała zatem charakter międzypokoleniowy.

W postaci dramatu doskonale wcielili się czytający, o czym świadczyły gromkie brawa publiczności. Na koniec uroczystości został przeprowadzony quiz ze znajomości treści lektury i biografii S. Wyspiańskiego. Wyśmienicie z pytaniami poradziła sobie reprezentacja klasy VI, która zajęła pierwsze miejsce w konkursie.

(Więcej zdjęć do obejrzenia w naszej GALERII. Zapraszamy!)

Akcję Narodowego Czytania Wesela czynnie włączyły się nauczycielki: Pani Dorota Femiak, Dorota Wałęga, oraz uczniowie Jakub Niewada, Jagoda Lech, Mateusz Murawski, Martyna Matwiejszyn, Zuzanna Marczyk, Oliwier Nikiel, Igor Wiatrek, Mikołaj Matusewicz, Michał Jerzyk, Aleksandra Klich.

Koordynatorkami  wydarzenia były nasze szkolne polonistki : Pani Małgorzata Kowalska oraz Pani Ewa Milczarek

« powrót

Nasi partnerzy: