ul. Armii Krajowej 35b
58-302 Wałbrzych
tel. (074) 842 58 26
fax. (074) 842 91 13

Klub "Osmiu Wspaniałych" po raz kolejny odwiedził schronisko dla zwierząt


Pokaz talentów


Majówka z Karolami


Wycieczka klas VII, IIG i IIIG (24 – 28 kwietnia 2018)


Wiosenna wycieczka


Fotorelacja z VII Wiosennego Turnieju Szachowego, który został zorganizowany 15. kwietnia w naszej szkole.


U nas już wiosna!


Liga pływacka


Dzień projektowy


Koncert Noworoczny "Szkoła Marzeń"


Jasełka


Mitologiczne podróże


Dzień Komisji Edukacji Narodowej


Dzień Chłopaka w klasie V


Wycieczka integracyjna do Wrocławia


Wycieczka do Złotego Stoku

 


Europejski Dzień Języków


Narodowe czytanie fragmentów "Wesela"


Dzień Sportu


Zakończenie roku szkolnego


Dzień Dziecka w kl. 4-6

Piknik rodzinny

3 czerwca 2017 r.

Wycieczka do Krakowa

Na początku grudnia podczas lekcji wychowawczych w klasach 4-6 SP rozgorzała dyskusja na temat Krakowa. Okazało się, że większość z nas nie była jeszcze w dawnej stolicy Polski. Osoby, które już odwiedziły to miasto, były zachwycone i wyraziły chęć odwiedzenia tego wspaniałego miasta ponownie. Termin wyjazdu ustalono na 19 kwietnia. Więcej na temat naszej wycieczki TUTAJ.

Jasełka

22 grudnia, jeszcze przed rodzinnym świętowaniem, spotkaliśmy się na szkolnych Jasełkach przygotowanych przez uczniów z klas I - III. Przepiękne stroje, ciekawy scenariusz z przesłaniem, wspólne kolędowanie... Wszystko to pozytywnie nastraja na świąteczny czas.


Weihnachtsplätzchen

Weihnachtsplätzchen

Dzieci z klas I-III oraz IV-VI miały możliwość poznać w sposób doświadczalny niemieckie zwyczaje Bożonarodzeniowe.

Na kółku języka niemieckiego piekły tradycyjne ciasteczka świąteczne.
Dla wszystkich zainteresowanych, którzy chcą wypróbować niemiecką recepturę odsyłamy do przepisu:

Butterplätzchen

250 g Mehl mit

125 g Zucker sowie

1 Päckchen Vanillezucker und

2 Eigelbe und

125 g Butter zu einem Mürbeteig verkneten.

Den Teig ca. 30 Minuten im Kühlschrank ruhen lassen. Dann auf einer bemehlten
Arbeitsfläche den Teig dünn ausrollen und mit Ausstechförmchen Plätzchen
ausstechen, auf ein Blech mit Backpapier legen und etwa 7-10 Minuten bei 200-210°C oder im Heißluftofen bei 170-

180° C goldgelb backen.
Die Plätzchen vom Blech nehmen und auf einem Kuchengitter abkühlen lassen.
Mit Puderzucker oder Schokoladenglasur bestreichen. Besser, weil das die traditionelle
Form ist und besser schmeckt: Vor dem Backen mit Eigelb dünn bestreichen.


Akademia Pana Kleksa

W magicznej akademii czwartoklasiści pracowali nad makietą Akademii pan Kleksa. Przed przystąpieniem do pracy w grupach uczniowie sporządzili dokładny plan akademii i jej okolic, następnie podzielili się zadaniami. Powstały wyśmienite projekty, które były dokładnym odzwierciedleniem budynku z lektury Jana Brzechwy. Tworzenie makiety akademii  sprawiło nam wiele frajdy. Teraz mogą one cieszyć nasze oczy w klasowej galerii prac.


W 80 dni dookoła świata

Pomysł projektu powstał pod wpływem inspiracji lekturą  W 80 DNI DOOKOŁA ŚWIATA Julisza Verne. Uczniowie zasugerowali, że wykonanie go byłoby świetnym sposobem na utrwalenie wiadomości na temat lektury, a jednocześnie zaspokoiłoby pasje literacko- plastyczno- geograficzne. Uczniowie rozwijali umiejętności wypowiadania się, wyszukiwania informacji wyrażonych wprost, korzystania z mapy, doskonalenia warsztatu pisania opowiadania oraz samodzielnego notowania.

Na zajęciach wiele się nauczyliśmy. Nie możemy się już doczekać kolejnych projektów.


Andrzejki 2016

Tradycyjnie już, jak co roku pod koniec listopada, W naszej szkole zorganizowaliśmy Andrzejki. Nie zabrakło wróżb z wosku i miłosnych "szpilek" w imię swojej przyszłej sympatii. Uczniowie sprawdzali, kto pierwszy weźmie ślub, niektórzy mogli nawet wyczytać swoją przyszłość z dłoni. Te i inne atrakcje zostały przygotowane przez Samorząd Uczniowski.


Warsztaty plastyczne

Uczniowie z klas IV-VI przygotowywali prace plastyczne na podstawie wybranych książek Grzegorza Kasdepke. Były to zajęcia warsztatowe, które są "przedsmakiem" i formą przygotowania do spotkania z samym autorem.


Zabawa Andrzejkowa

 


Pasowanie na czytelnika

 


11 Listopada

Z okazji obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie klasy III gimnazjum przygotowali uroczysty apel. Przypomnieli tym samym trudną i długą drogę jaka wiodła nas od zaborów do wolności, którą odzyskaliśmy formalnie 11 listopada1918 roku. Apel zakończył się odśpiewaniem przez wszystkich uczniów naszej szkoły Hymnu Państwowego.


Zabawa i konkurs Haloween

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbył się w naszej szkole "Dzień Halloween". W programie był konkurs na najlepiej przystrojoną klasę oraz pokaz mody Halloween wraz z plebiscytem na najciekawsze przebranie.


Rzeźby z książek
21.10.2016

W ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa" został zorganizowany w naszej szkole konkurs pod nazwą "RZEŹBY Z KSIĄŻEK". Uczniowie klas IV - VI i gimnazjum wykonali ciekawe prace z książek, które utraciły swoją aktualność i zawierają przekłamane treści historyczne. Następnie komisja w składzie: p. Małgorzata Kowalska, p. Ewa Stramel oraz p. Marlena Boruszewska wyróżniły kilka prac, przydzielając kolejno miejsca:
I miejsce - "Książka KASIA" - praca uczniów z kl. IV a
II miejsce - "Baletnica" - praca uczniów z kl. VI a
III miejsce -: Rzeźba z sercem - praca uczniów kl. III G

 

Wszystkim uczniom gratulujemy. Prace można obejrzeć w naszej "Książkowej Galerii Rzeźb" ;)


HURRA !!! MAMY NOWE KSIĄŻKI!
11.10.2016


Dzień Papieski

10 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Papieski. Uroczystość pod hasłem "Bądźcie świadkami miłosierdzia" przygotowali uczniowie klas I G i II G.

Gościliśmy przy tej okazji ks. Czesława Studennego - proboszcza parafii Zmartwychwstania Pańskiego oraz ks. Sławomira Calika.

"Trzeba tę iskrę Bożej miłości rozniecać - mówił Jan Paweł II - trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia."


Wycieczka do ZOO w Dvur Kralove

Czeski obiekt nie jest typowym ZOO, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni. Nasi czescy sąsiedzi, stworzyli w Dvur Kralove namiastkę afrykańskiego Safari. Dzieci  zobaczyły: lwy, tygrysy, słonie, zebry, żyrafy okapi, antylopy, mnóstwo gatunków ptactwa afrykańskiego i wiele, wiele innych gatunków zwierzyny afrykańskiej. Uczniowie mieli  okazję podziwiać również najcenniejsze gatunki zwierząt żyjących w czeskim ZOO: hieny, gepardy, orangutany, krokodyle kubańskie, gawiale sudańskie, kakadu molucka, hipopotama iberyjskiego, nosorożca czarnego, indyjski, nosorożca białego- północny, słonia afrykańskiego, antylopę afrykańską, lamparta śnieżnego, lamparta perskiego, goryle.

Unikatem był nosorożec biały, północny, ponieważ na świecie żyją prawdopodobnie jedynie 24 osobniki, z których 9 znajduje się w tym ZOO.

Dzieci po udanym spacerze skosztowały regionalnych czeskich potraw i zakupiły piękne pamiątki. Mamy nadzieję, że jeszcze  przez długi czas będą wspominać tę niesamowitą podróż "do Afryki".


DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

Czy nauka musi być nudna? Niekoniecznie!
Stale przekonują się o tym nasi uczniowie biorąc udział w ciekawych projektach.
26. września to DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję dowiedzieć się więcej o nowych i ciekawych formach poznawania języków obcych. W programie była m.in. klasowa gra "Kahoot" czy Quiz Językowy.
Najlepsi uczniowie zdobyli pamiątkowe dyplomy i ciekawe nagrody rzeczowe.


Inauguracja roku szkolnego 2016/2017 w Zespole Szkół Fundacji SGM-K

 

Pani Dyrektor Ewa Piątek powitała wszystkich Uczniów i Nauczycieli w nowym roku szkolnym życząc wytrwałości w pracy i wielu sukcesów w 26. roku pracy placówki.

Po wakacyjnej przerwie 1 września 2016 roku, w naszej szkole ponownie spotkała się brać uczniowska. Na inauguracji nowego roku szkolnego 2016/2017 oprócz uczniów, grona pedagogicznego i dyrekcji,  obecni byli również rodzice, dziadkowie, oraz zaproszeni goście.


Szczególne słowa Pani Dyrektor skierowała do dzieci klas najmłodszych oraz ich rodziców,
następnie przedstawiła wychowawców poszczególnych klas. Na zakończenie uczniowie pozowali do pamiątkowego zdjęcia, po czym rozeszli się do sal lekcyjnych na spotkania ze swoimi wychowawcami.


Piknik Szkolny w Jedlinie Zdroju

W sobotę 18 czerwca odbył się Piknik Szkolny w kompleksie sportowym w Jedlinie Zdroju. Tłumnie zebrali się uczniowie, rodzice, sympatycy szkoły i nauczyciele wraz z Dyrekcją. Każda klasa przygotowała stoisko z pysznościami: sałatkami owocowymi, bułeczkami własnego wypieku, lemoniadą, kanapkami czy pizzerkami. Ale nie jedzenie było tu najważniejsze! Tegoroczne hasło brzmiało: "Żyj zdrowo i sportowo", nie mogło więc zabraknąć różnych konkurencji sportowych: wyścigi rzędów, podchody, piłka nożna, unihokej, crossfit itp. Atmosfera była bardzo rodzinna i nie brakowało atrakcji! 

 


Pielgrzymka mlodzieży na Chełmiec

13 maja, w 99 rocznicę pierwszego objawienia w Fatimie i w 35 rocznicę zamachu na Jana Pawła II uczniowie naszej szkoły z klasy V i VI wzięli udział w pieszej pielgrzymce młodzieży na górę Chełmiec. Wśród pielgrzymującej młodzieży Wałbrzycha i okolic byli także harcerze- uczniowie naszego gimnazjum oraz przedstawiciele GOPR, którzy czuwali nad  bezpieczeństwem pielgrzymujących. Pielgrzymów przywitał Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej a ks. Biskup Ignacy Dec pobłogosławił wszystkich życząc wiele dobra dla duszy i zdrowia. Na zakończenie pielgrzymki  Biskup Świdnicki odprawił Mszę Świętą, na szczycie Chełmca  pod Krzyżem Milenijnym.


Uczniowie klas IV-VI odwiedzili stolicę!

Uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej zwiedzali w dniach 18-20 kwietnia Warszawę. Program wycieczki był bardzo napięty. Odwiedziliśmy: Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik oraz Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. Mięliśmy okazję doświadczyć świat nie używając wzroku - biorąc udział w Niewidzialnej Wystawie. Podziwialiśmy Warszawę z bardzo wysoka - wjechaliśmy na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki. Uczestniczyliśmy w lekcji w Polskim Komitecie Olimpijskim. Przechadzaliśmy się uliczkami Starego Miasta oraz alejkami parkowymi Warszawskich Łazienek. Naprawdę wiele się działo, wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni. Już nie możemy doczekać się kolejnych wyjazdów!


V Wiosenny Turniej Szachowy

Dnia 2 kwietnia 2016r. odbył się kolejny, organizowany w naszej szkole, turniej szachowy. Był to pierwszy etap piątej edycji.

To wydarzenie przyciąga wszystkich miłośników i pasjonatów szachów, którzy pragną doskonalić swoje umiejętności matematyczne – takie jak umiejętność logicznego, strategicznego myślenia i koncentrację uwagi, ale także pielęgnują coraz częściej zapominane wartości społeczne jak: odpowiedzialność za podejmowane decyzje, szacunek do rywala czy hart ducha.


Projektowanie przestrzenne na zajęciach komputerowych

Dnia 1 marca uczniowie klasy czwartej szkoły podstawowej uczestniczyli w zajęciach komputerowych poświęconych projektowaniu. Zadaniem każdego z uczniów było zaprojektowanie w edytorze grafiki Paint  figury przestrzennej z użyciem narzędzi  graficznych, poznanych na wcześniejszych lekcjach. Chociaż  tematyka figur przestrzennych jeszcze przed nimi, to z projektem komputerowym poradzili sobie wszyscy, niektórzy nawet zaprojektowali własne bryły.


Jasełka

22. grudnia odbyły się w naszej szkole Jasełka, przygotowane przez uczniów klasy piatej oraz drugiej gimnazjum. Wszyscy lubimy Świeta, smaczne potrawy, prezenty, pachnącą choinkę. "...Ale czy Jezus naprawdę  się narodził? A jeśli tak, to jak? Gdzie? Kiedy?..." - pytała młodzież. Myślą przewodnią bożonarodzeniowego przedstawienia było zwycięstwo dobra nad złem i Boże Narodzenie w naszych sercach. "Patrzymy na to wszystko dziś z wielka radością, jak sławicie Boga, który jest Miłością".


Zajęcia komputerowe w klasie IV

Jedną z październikowych lekcji zajęć komputerowych w klasie IV poświęciliśmy budowie wewnętrznej jednostki centralnej komputera.  Były to zajęcia typowo warsztatowe, dzięki którym poznawaliśmy w praktyce wygląd i przeznaczenie poszczególnych elementów wewnętrznych komputera.


Dzień Papieski

Z okazji Dnia Papieskiego odbył się w naszej szkole apel, przygotowany przez klasę VI pod opieką pani katechetki Magdaleny Lange. Gościł u nas ksiądz prałat Wiesław Brachuc, proboszcz parafii Zmartwychwstania Pańskiego. Wspólnie zaśpiewaliśmy ulubioną piosenkę papieża "Barkę", wspominaliśmy Jego postać, słowa, nauczanie.


Europejski Dzień Sportu Szkolnego

25. września 2015 r.

Europejski Dzień Sportu Szkolnego z ZSMK w Wałbrzychu to przedsięwizięcie, które miało na celu promowanie poprzez różne dyscypliny sportowe aktywności fizycznej jako formy spędzania czasu wolnego wśród uczniów, nauczycieli i rodziców. Ambasadorami tego szczytnego wydarzenia zostali: Izabela Katarzyna Mrzygłocka, Poseł na Sejm RP, oraz Rafał Kaczor, olimpijczyk igrzysk w Pekinie, mistrz Unii Europejskiej, sześciokrotny mistrz Polski w boksie w kategorii muszej. 


Inauguracja roku szkolnego 2015/2016 i uroczyste otwarcie boiska

Tegoroczne rozpoczęcie roku szkolnego było w naszej szkole wyjątkowe! Inauguracji roku szkolnego 2015/2016 towarzyszyło otwarcie boiska. Od teraz nasi uczniowie będą mogli korzystać z tego fantastycznego obiektu nie tylko w czasie lekcji wychowania fizycznego, ale i podczas przerw! Pierwszy mecz został rozegrany już 1. września i to z wyjątkowym rywalem, piłkarzami Górnika Wałbrzych!


Piknik Rodzinny w Jedlinie Zdroju

W sobotę 13 czerwca na terenie kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Jedlinie Zdroju nauczyciele, uczniowie i rodzice Szkoły Podstawowej Fundacji i Gimnazjum Menadżerskiego z Wałbrzycha zorganizowali Piknik Rodzinny. To cykliczna impreza w kalendarzu szkół prowadzonych przez Fundację. W tym roku Piknik obfitował w wiele atrakcji.


Warsztaty w laboratorium Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego

W poniedziałek 25. maja uczniowie klas szóstych mieli niesamowitą okazję uczestniczyć w warsztatach chemicznych organizowanych w laboratorium Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Regularnie takie zajęcia kierowane są do naszych gimnazjalistów, tym razem ich młodsi koledzy mogli samodzielnie wykonać niektóre eksperymenty.


DJ-Studio w naszej pracowni informatycznej

Dnia 12 maja na zajęciach z informatyki mieliśmy możliwość poznać jedną z najnowszych technologii audiofonicznych a także urządzenia peryferyjne współpracujące z komputerem w tej dziedzinie. Uczniowie mogli miksować muzykę, tworzyć efekty dźwiękowe itp.


Wycieczka do Gniezna, Biskupina i Torunia

W dniach 21-23 kwietnia klasy IV i V wzięły udział w wycieczce szkolnej do Biskupina, Gniezna i Torunia. W programie wycieczki znalazło się wiele interesujących punktów. Uczniowie mieli okazję mieszkać w skansenie i  poznać historię eksponatów znajdujących się w  Biskupinie, podziwiać uroki Torunia, odwiedzić pierwszą stolicę Państwa Polskiego – Gniezno oraz wyspę Ostrów Lednicki. 

Nasi partnerzy: