ul. Armii Krajowej 35b
58-302 Wałbrzych
tel. (074) 842 58 26
fax. (074) 842 91 13

Klub "Ośmiu Wspaniałych" po raz kolejny odwiedził schronisko dla zwierząt


Pokaz talentów


Projekt edukacyjny


Klub Ośmiu Wspaniałych w schronisku


Wycieczka klas VII, IIG i IIIG (24 – 28 kwietnia 2018)


Egzamin Gimnazjalny


Fotorelacja z VII Wiosennego Turnieju Szachowego, który został zorganizowany 15. kwietnia w naszej szkole.


U nas już wiosna!


Liga pływacka


Dzień projektowy


Lekcja plastyki o Starożytnym Rzymie


Koncert Noworoczny "Szkoła Marzeń"


Jasełka


Mitologiczne podróże w sposób kreatywny i z humorem


Dzień Komisji Edukacji Narodowej


Wycieczka do Złotego Stoku


Europejski Dzień Języków


Narodowe czytanie fragmentów "Wesela"


Dzień Sportu


Zakończenie roku w gimnazjum


Piknik Rodzinny


Wycieczka do Szklarskiej Poręby

11-12 maja 2017


Tydzień, który minął zbyt szybko

Od 8. do 15. maja gościliśmy w naszej szkole 15 koleżanek i kolegów z partnerskiego gimnazjum w Dortmundzie.

Relacja z wizyty naszych gości do poczytania TUTAJ.


"Warszawa da się lubić..."

W dniach 19-21.04.2017 wybraliśmy się z kl. II G oraz nauczycielkami: p. Anną Dziedzic i Marleną Boruszewską do stolicy :-).


Jasełka

22 grudnia, jeszcze przed rodzinnym świętowaniem, spotkaliśmy się na szkolnych Jasełkach przygotowanych przez uczniów z klas I - III. Przepiękne stroje, ciekawy scenariusz z przesłaniem, wspólne kolędowanie... Wszystko to pozytywnie nastraja na świąteczny czas.


Andrzejki 2016

Tradycyjnie już, jak co roku pod koniec listopada, W naszej szkole zorganizowaliśmy Andrzejki. Nie zabrakło wróżb z wosku i miłosnych "szpilek" w imię swojej przyszłej sympatii. Uczniowie sprawdzali, kto pierwszy weźmie ślub, niektórzy mogli nawet wyczytać swoją przyszłość z dłoni. Te i inne atrakcje zostały przygotowane przez Samorząd Uczniowski.


Wycieczka do Hydropolis

Gimnazjaliści z naszej szkoły wybrali się na mikołajkowy wyjazd do Wrocławia. Odwiedzili Hydropolis - centrum wiedzy o wodzie. Wszystkim podobało się nowoczesne muzeum, które fascynuje, rozpieszcza zmysły i zabiera zwiedzających w pasjonującą podróż do świata poświęconego wodzie.

Następnie, po krótkim spacerze po mieście, uczniowie udali się na Rynek, gdzie odbywa się coroczny Jarmark Bożonarodzeniowy. W urokliwej atmosferze, kolorowych stoisk i straganów, każdy mógł ulec magii Świąt i zakupić prezenty dla najbliższych.


Finał Tygodnia Zdrowej Przekąski

Na zakończenie TYGODNIA ZDROWEJ PRZEKĄSKI uczniowie gimnazjum obejrzeli film „Cena doskonałości” w reżyserii Douglasa Barra. Porusza on problem dotykający młodych ludzi, którzy w nadmierny sposób ograniczają jedzenie. Po filmie była okazja na rozmowę o tym, jak przejawiają się zaburzenia odżywiania, że dotyczą nie tylko wagi ciała, utraty sił, ale mocno wpływają na kontakty z innymi ludźmi. Pojawia się wrogość, agresja, duże skoncentrowanie na własnym JA, a także następuje utrata radości z życia. Na zakończenie Pani Małgorzata Mielniczuk  zapoznała uczniów z wynikami ankiety przeprowadzonej dzień wcześniej w szkole na temat tego, jak nasi gimnazjaliści podchodzą do żywienia  i własnej wagi ciała.


Zabawa Andrzejkowa


11 Listopada

Z okazji obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie klasy III gimnazjum przygotowali uroczysty apel. Przypomnieli tym samym trudną i długą drogę jaka wiodła nas od zaborów do wolności, którą odzyskaliśmy formalnie 11 listopada1918 roku. Apel zakończył się odśpiewaniem przez wszystkich uczniów naszej szkoły Hymnu Państwowego.

Sukces Ani Kieroń z klasy III gimnazjum!

Miło nam poinformować, że Anna Kieroń z klasy III gimnazjum zakwalifikowała się do powiatowego etapu konkursu „zDolny Ślązak Gimnazjalista” w części humanistycznej. Ania osiągnęła bardzo wysoki wynik z testu konkursowego. Musiała zmierzyć się z trudnymi pytaniami z języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie.

Teraz czeka ją dalsza rywalizacja z uczniami gimnazjów z Wałbrzycha i całego powiatu. 18 listopada 2016 roku będziemy wszyscy mocno trzymać kciuki. Mamy nadzieję, że Ania poradzi sobie ze stresem i popisze swoją wiedzą i umiejętnościami.

Gratulacje od Pani Dyrektor, Grona Pedagogicznego oraz koleżanek i kolegów.


Zabawa i konkurs Haloween

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbył się w naszej szkole "Dzień Halloween". W programie był konkurs na najlepiej przystrojoną klasę oraz pokaz mody Halloween wraz z plebiscytem na najciekawsze przebranie.


Wycieczka do Sokołowska
26.10.2016

Nasi gimnazjaliści wraz z opiekunami: p. Ewą Stramel, p. Elżbietą Trzaskowską oraz p. Marleną Boruszewską wybrali się na pieszą wędrówkę do ośrodka „Leśne Źródło” w Sokołowsku.

W pięknych kolorach jesieni, z „odrobiną” błota w terenie przebyliśmy około 12 km. Po drodze zatrzymaliśmy się na krótka chwilę w schronisku PTTK „Andrzejówka” – położonym na Przełęczy Trzech Dolin pod szczytem Waligóry w Górach Suchych, cz. Gór Kamiennych w Sudetach Środkowych.

Nieco zmęczeni, ale w pełni usatysfakcjonowani, dotarliśmy do „Leśnego Źródła”, gdzie przy kiełbaskach z ogniska mieliśmy ciekawe spotkanie z p. Marcinem Szewczakiem – ratownikiem GOPR-u (Grupa Wałbrzysko-Kłodzka) i jego wierną towarzyszką Ezrą – psem poszukiwawczym.

Mieliśmy okazję usłyszeć jak pracuje „Profiler” (osoba pomagająca Policji w poszukiwaniu zagubionych i zaginionych osób), ale również zobaczyć pana Marcina i Ezrę „w akcji”.

Mamy nadzieję, że ta wyprawa nie będzie ostatnią. Być może zapoczątkuje „Turystyczną przygodę z górami” w naszej szkole.


Z OGNIEM W GŁOWIE
25.10.2016

Gimnazjaliści z naszej szkoły uczestniczyli w projekcie Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu
pn. Z OGNIEM W GŁOWIE – SPOTKANIA Z NIEMIECKĄ DRAMATURGIĄ DLA MŁODZIEŻY.

Z OGNIEM W GŁOWIE to polsko-niemieckie spotkania, które poświęcone były dramaturgii i teatrowi dla młodzieży, na które składały się czytania nowych tekstów, warsztaty ze specjalistami, wykłady, przedstawienia spektakli dla nastolatków na żywo i na video. 5 dni tematycznych, 12 ekspertów, 4 autorów, 4 spektakle, duże emocje.
Podczas projektu polscy goście spotykali się ze specjalistami z Niemiec, wymieniali się doświadczeniami, wiedzą i dobrymi praktykami. Młodzież z Zespołu Szkół Fundacji SGM-K obejrzała czytania nowych, specjalnie na te okazję przetłumaczonych tekstów niemieckich.


Rzeźby z książek
21.10.2016

W ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa" został zorganizowany w naszej szkole konkurs pod nazwą "RZEŹBY Z KSIĄŻEK". Uczniowie klas IV - VI i gimnazjum wykonali ciekawe prace z książek, które utraciły swoją aktualność i zawierają przekłamane treści historyczne. Następnie komisja w składzie: p. Małgorzata Kowalska, p. Ewa Stramel oraz p. Marlena Boruszewska wyróżniły kilka prac, przydzielając kolejno miejsca:
I miejsce - "Książka KASIA" - praca uczniów z kl. IV a
II miejsce - "Baletnica" - praca uczniów z kl. VI a
III miejsce -: Rzeźba z sercem - praca uczniów kl. III G

 

Wszystkim uczniom gratulujemy. Prace można obejrzeć w naszej "Książkowej Galerii Rzeźb" ;)


HURRA !!! MAMY NOWE KSIĄŻKI!
11.10.2016


Dzień Papieski

10 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Papieski. Uroczystość pod hasłem "Bądźcie świadkami miłosierdzia" przygotowali uczniowie klas I G i II G.

Gościliśmy przy tej okazji ks. Czesława Studennego - proboszcza parafii Zmartwychwstania Pańskiego oraz ks. Sławomira Calika.

"Trzeba tę iskrę Bożej miłości rozniecać - mówił Jan Paweł II - trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia."


DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

Czy nauka musi być nudna? Niekoniecznie!
Stale przekonują się o tym nasi uczniowie biorąc udział w ciekawych projektach.
26. września to DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję dowiedzieć się więcej o nowych i ciekawych formach poznawania języków obcych. W programie była m.in. klasowa gra "Kahoot" czy Quiz Językowy.
Najlepsi uczniowie zdobyli pamiątkowe dyplomy i ciekawe nagrody rzeczowe.


Narodowe Czytanie 2016

Uczniowie ZSM-K po raz kolejny włączyli się do ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie". W tym roku prezentowali fragmenty książki „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza.

Wspólne czytanie w Wałbrzychu przygotowała Biblioteka pod Atlantami w Multimedialnej Filii Bibliotecznej na Podzamczu. W tym roku szkolnym - 3. września. Podobnie jak w latach ubiegłych udział w „Narodowym Czytaniu” wziął między innymi dr Roman Szełemej - prezydent Wałbrzycha, który odczytał pierwszy fragment książki. Reprezentanci naszego gimnazjum również mieli okazję uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu kulturalnym.

7.września w naszej szkole, uczennice klasy III gimnazjum: Olga Cichecka i Karolina Szczykała przygotowały prezentację multimedialną dotyczącą zarówno autora "Quo Vadis" jak i samej książki. Fragmenty powieści zostały odczytane przez Panie: Dyrektor Ewę Piątek, Ewę Węgrzyn-Jonek nauczycieli oraz uczniów gimnazjum ZSM-K. Dodatkowo dla uczestników akcji klasa III gimnazjum zorganizowała quiz dotyczący powieści i Henryka Sienkiewicza. Najlepiej poradzili z nim sobie uczniowie klasy II gimnazjum.


 

Inauguracja roku szkolnego 2016/2017 w Zespole Szkół Fundacji SGM-K

 

Pani Dyrektor Ewa Piątek powitała wszystkich Uczniów i Nauczycieli w nowym roku szkolnym życząc wytrwałości w pracy i wielu sukcesów w 26. roku pracy placówki.

Po wakacyjnej przerwie 1 września 2016 roku, w naszej szkole ponownie spotkała się brać uczniowska. Na inauguracji nowego roku szkolnego 2016/2017 oprócz uczniów, grona pedagogicznego i dyrekcji,  obecni byli również rodzice, dziadkowie, oraz zaproszeni goście.


Szczególne słowa Pani Dyrektor skierowała do dzieci klas najmłodszych oraz ich rodziców,
następnie przedstawiła wychowawców poszczególnych klas. Na zakończenie uczniowie pozowali do pamiątkowego zdjęcia, po czym rozeszli się do sal lekcyjnych na spotkania ze swoimi wychowawcami.


Zakończenie roku szkolnego 2015/2016

23 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2015/2016. Jest to moment na podsumowanie osiągnięć uczniów, ich talentów, uzdolnień, wyników całorocznej pracy. Uczniowie z dumą odbierali nagrody i dyplomy z rąk Pani Dyrektor i swoich nauczycieli, a rodzice listy gratulacyjne za wyniki swoich pociech. Był to szczególnie ważny moment dla klasy trzeciej, która w tym dniu zakończyła edukację w naszym gimnazjum. Czas podziękowań dla dyrekcji, nauczycieli i pozostałych pracowników szkoły, czas pożegnania z koleżankami i kolegami. Trzymamy kciuki za losy naszych absolwentów! Wszyscy z ogromną niecierpliwością czekali na dzień rozpoczęcia zasłużonego odpoczynku.


Wymiana młodzieży z gimnazjum w Dortmundzie

Od 30 maja do 6 czerwca 2016 r. trzynastoosobowa  grupa młodzieży gimnazjalnej w towarzystwie opiekunów, pani dyrektor Ewy Piątek i nauczyciela języka niemieckiego Wiktora Makochana, przebywała w szkole partnerskiej – Mallinckrodt-Gymnasium w Dortmundzie, w ramach wymiany szkolnej, której mottem było: „Sport łączy”. Nasi uczniowie gościli w rodzinach niemieckich, gdzie mogli obserwować i uczestniczyć w życiu codziennym swoich koleżanek i kolegów, rozwijać swoje umiejętności językowe, poznawać kulturę, tradycje i zwyczaje związane z Zagłębiem Ruhry, oraz przełamywać stereotypy. Nasi gospodarze przygotowali atrakcyjny program, którego celem przewodnim była integracja młodzieży poprzez sport. 


Warsztaty chemiczne

W dniu 18 maja odbyły się kolejne warsztaty chemiczne w laboratorium Uniwersytetu Wrocławskiego, tym razem uczestniczyli w nich uczniowie klasy drugiej i trzeciej. Drugoklasiści wykonywali doświadczenia dotyczące kwasów i wodorotlenków, samodzielnie otrzymywali te związki, określali ich właściwości, uczyli się zapisywać nieznane im wcześniej reakcje za pomocą równań. Uczniowie klasy trzeciej eksperymentowali w zakresie chemii organicznej - poznawali właściwości węglowodorów oraz ich pochodnych. Odróżniali m.in. glicerol od etanolu, otrzymywali pachnące estry a nawet mydło! Chemia to trudny przedmiot, ale uczony przez doświadczenie najszybciej wchodzi do głowy:)


I Rajd po Strefie

Ponad 350 uczniów wzięło udział w pierwszej edycji „Rajdu po Strefie”. Wydarzenie miało zainteresować młodzież kierunkami technicznymi oraz ukazać możliwości zatrudnienia w firmach strefowych. Nasi gimnazjaliści także uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez studentów Politechniki Wrocławskiej oraz zwiedzili firmę Tristone, produkującą gumowe i plastikowe węże do samochodów. 


Wiertarka na zajęciach technicznych

31 marca bieżącego roku, na zajęciach technicznych poznawaliśmy budowę i zasadę działania wiertarki. Teoretyczna część  zajęć dotyczyła możliwości wykorzystania wiertarek ręcznej i elektrycznej w pracach ślusarskich, stolarskich i modelarskich.


Wiosenny wyjazd do Wrocławia

23 marca uczniowie klasy pierwszej i drugiej gimnazjum wybrali się do Wrocławia. Tym razem naszym celem było zapoznanie się ze zbiorami Muzeum Przyrodniczego oraz zwiedzenie wystawy we wrocławskim Ratuszu "7 cudów Wrocławia i Dolnego Śląska". Zapraszamy do zakładki aktualności na relację z wycieczki.


Lutownica na zajęciach technicznych

Zajęcia techniczne w dniu 15 marca poświęciliśmy budowie oraz zasadzie działania lutownicy. Poznaliśmy zasady bezpiecznej pracy z lutownicą transformatorową - podstawowym narzędziem każdego elektrotechnika.


Doświadczenia z energią elektryczną na zajęciach technicznych

Dnia 1 marca na lekcji techniki uczniowie drugiej klasy naszego gimnazjum uczestniczyli w zajęciach warsztatowych,  dotyczących budowy obwodów elektrycznych  oraz technik pomiarowych parametrów niskiego napięcia.  Pracę oparliśmy na doświadczeniach z wykorzystaniem profesjonalnego miernika napięcia, natężenia oraz rezystancji w układach elektrycznych.


Warsztaty chemiczne w laboratorium Uniwersytetu Wrocławskiego 

26. stycznia po raz kolejny uczniowie klasy I gimnazjum uczestniczyli w warsztatach chemicznych w laboratorium, w którym na codzień pracują studenci chemii. Gimnazjaliści wykonywali doświadczenia dotyczące gazów - samodzielnie otrzymywali tlen, tlenek węgla (IV) oraz wodór, a także określali ich właściwości. Najbardziej spektakularnym eksperymentem było spalanie magnezu w tlenie - wszyscy obserwujący musieli mieć okulary przeciwsłoneczne!


Jasełka

22. grudnia odbyły się w naszej szkole Jasełka, przygotowane przez uczniów klasy piatej oraz drugiej gimnazjum. Wszyscy lubimy Świeta, smaczne potrawy, prezenty, pachnącą choinkę. "...Ale czy Jezus naprawdę  się narodził? A jeśli tak, to jak? Gdzie? Kiedy?..." - pytała młodzież. Myślą przewodnią bożonarodzeniowego przedstawienia było zwycięstwo dobra nad złem i Boże Narodzenie w naszych sercach. "Patrzymy na to wszystko dziś z wielka radością, jak sławicie Boga, który jest Miłością".

 


Warsztaty na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego

30 listopada uczniowie klasy pierwszej gimnazjum uczestniczyli w warsztatach chemicznych, podczas których samodzielnie wykonywali doświadczenia dotyczące rozdziału mieszanin jednorodnych i niejednorodnych. Pierwszoklasiści wykonywali również reakcje egzoenergetyczne, podczas których obserwowali wzrost temperatury lub błysk światła, a także reakcje endoenergetyczne - np. ogrzewanie proszku do pieczenia, podczas którego powstawał dwutlenek węgla wypełniający balon umieszczony na probówce.


Święto Niepodległości

10 listopada 2015r.


Wyjazd integracyjny i warsztaty przyrodnicze

w CEEiK "Salamnarda" w Myśliborzu

14-15 października 2015 r.

Tegoroczny wyjazd integracyjny dla klas gimnazjalnych został połączony z warsztatami przyrodniczymi. Uczniowie poznawali właściwości gleby, obserwowali ją pod mikroskopem, zaprzyjaźniali się bliżej z dżdżownicami. Zajęcia dotyczące wody odbywały się w laboratorium chemii środowiskowej. Dzięki zajęciom z rozpoznawania roślin uczniowie nie pomylą już klonu z jesionem:) Z powodu brzydkiej pogody nie odbyły się zajęcia terenowe, ale w zamian za nie odbyły się warsztaty tkackie! W przyszłości planujemy jeszcze lepienie aniołów z gliny.


Uroczystość KEN i pasowanie gimnazjalistów 

13. października 2015 r.


Europejski Dzień Sportu Szkolnego

25. września 2015r.

Europejski Dzień Sportu Szkolnego z ZSMK w Wałbrzychu to przedsięwizięcie, które miało na celu promowanie poprzez różne dyscypliny sportowe aktywności fizycznej jako formy spędzania czasu wolnego wśród uczniów, nauczycieli i rodziców. Ambasadorami tego szczytnego wydarzenia zostali: Izabela Katarzyna Mrzygłocka, Poseł na Sejm RP, oraz Rafał Kaczor, olimpijczyk igrzysk w Pekinie, mistrz Unii Europejskiej, sześciokrotny mistrz Polski w boksie w kategorii muszej. 


Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016 i otwarcie boiska

Tegoroczne rozpoczęcie roku szkolnego było w naszej szkole wyjątkowe! Inauguracji roku szkolnego 2015/2016 towarzyszyło otwarcie boiska. Od teraz nasi uczniowie będą mogli korzystać z tego fantastycznego obiektu nie tylko w czasie lekcji wychowania fizycznego, ale i podczas przerw!

Pierwszy mecz został rozegrany już 1. września i to z wyjątkowym rywalem, piłkarzami Górnika Wałbrzych! 

Rok szkolny 2014/2015

Zakończenie roku szkolnego 2014/2015


Zajęcia terenowe -Ptasia Kopa

Dnia 19 czerwca 2015 uczniowie Gimnazjum Menadżerskiego pod opieką nauczycieli Krystiana Machowczyka i Artura Ciempy uczestniczyli w wycieczce na szczyt Ptasiej Kopy (590 m n.p.m.).  Wycieczka połączona była z warsztatami topograficznymi.   Po drodze na szczyt mieliśmy kilka przystanków, na których omawialiśmy zasady bezpiecznej wędrówki w górach, zasady udzielania pierwszej pomocy itp.


Piknik Rodzinny w Jedlinie Zdroju

W sobotę 13 czerwca na terenie kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Jedlinie Zdroju nauczyciele, uczniowie i rodzice Szkoły Podstawowej Fundacji i Gimnazjum Menadżerskiego z Wałbrzycha zorganizowali Piknik Rodzinny. To cykliczna impreza w kalendarzu szkół prowadzonych przez Fundację.


Warsztaty językowe w Londynie

W dniach 8-13 maja gimnazjaliści oraz uczniowie klas szóstych uczestniczyli w warsztatach językowych w stolicy Anglii. Oprócz zwiedzania Londynu - m.in. Parlamentu z Big Benem, pałacu Buckingham, London Eye, Trafalgar Square, licznych muzeów, uczestnicy warsztatów mieli możliwość sprawdzenia znajomości języka angielskiego na żywo, w rozmowie z Brytyjczykami, u których mieszkaliśmy.


Wizyta we wrocławskim ZOO i Afrykarium

23 kwietnia 2015r.

 


Spacer ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną „Jeziorko Daisy”

22 kwietnia 2015r.

 

Warsztaty z turystyki kwalifikowanej i terenoznawstwa

17-19 marca 2015r.


 

Nasi partnerzy: