ul. Armii Krajowej 35b
58-302 Wałbrzych
tel. (074) 842 58 26
fax. (074) 842 91 13

   Trzeciaki... za chwilę Czwartaki


    Majówka z Karolami


    Fotorelacja z VII Wiosennego Turnieju Szachowego, który został zorganizowany 15. kwietnia w naszej szkole.


Lekcje matematyki mogą być ciekawe! Uczniowie klasy I samodzielnie tworzyli gry matematyczne…


PODRÓŻ DO AFRYKI!


21 marca w naszej szkole


Język niemiecki


Koncert Noworoczny "Szkoła Marzeń"


Sylwester


Jasełka


Święto Odzyskania Niepodległości


Pasowanie na pierwszoklasistów


Trzeciaki za chwilę czwartaki


Wycieczka do Gajowa i warsztaty


Dzień Sportu w klasach I-III


 

Zakończenie roku szkolnego w klasach I - III


 

Piknik Rodzinny


Zabawa sylwestrowa

 

Powitaliśmy Nowy 2017 Rok!

                Uczniowie klas I-III przyszli do szkoły w sobotni wieczór nastawieni na dobrą zabawę, więc do tańca nie trzeba było nikogo namawiać…

            Sylwestra w szkole rozpoczęliśmy wystrzałowo – otwierając tubę z konfetti. Po tym zasiedliśmy do uroczystej kolacji przy świecach. Posiłek przysporzył nam dawki energii, którą spożytkowaliśmy na parkiecie.

            Następnie udaliśmy się na poszukiwanie skarbu. W całym budynku czekały na nas tajemnicze koperty z emocjonującymi zadaniami, które sprawiły nam wiele radości i dobrej zabawy. Przekonaliśmy się przy nich, że zgoda i zaangażowanie wszystkich prowadzi do sukcesu. Wreszcie odkryliśmy upragniony skarb – bransoletki świecące w ciemności i pyszne słodycze – uświetniające dalszą zabawę.

            Naszą twórczą wyobraźnię rozbudziła zabawa piaskiem kinetycznym, po której ruszyliśmy w kolejne pląsy przeplatane konkursami i wspólnymi zabawami. Przed północą zdążyliśmy jeszcze wykonać stylowe sylwestrowe kapelusze i zanim się obejrzeliśmy – wybiła dwunasta…

            Nowy 2017 Rok przywitaliśmy wystrzałami konfetti, zimnymi ogniami i dziecięcym szampanem. W rytmie muzyki składaliśmy sobie noworoczne życzenia i –jak się okazało – wielu z nas pochwaliło się talentem oratorskim i odwagą mówienia do mikrofonu.

            Po szampańskiej zabawie udaliśmy się na piżamowe party, na które dzielni bohaterowie sylwestrowej nocy także czekali z wielkimi emocjami.

            Słuchając czytanych przez panią historii, spokojnie zasnęliśmy – do białego rana…

Zanim zdążyliśmy otrząsnąć z powiek resztki snu – już czekało na nas pyszne śniadanko i popcornowy seans kinowy.

            Sylwester został okrzyknięty najlepszym w naszym życiu, a jego uczestnicy – najlepiej bawiącymi się dziećmi.  Amatorzy dobrej zabawy już zaczęli rezerwować sobie miejsca na przyszły rok…

Zatem – Szczęśliwego Nowego Roku – i do zobaczenia…


Jasełka

22 grudnia, jeszcze przed rodzinnym świętowaniem, spotkaliśmy się na szkolnych Jasełkach przygotowanych przez uczniów z klas I - III. Przepiękne stroje, ciekawy scenariusz z przesłaniem, wspólne kolędowanie... Wszystko to pozytywnie nastraja na świąteczny czas.


Weihnachtsplätzchen

Weihnachtsplätzchen

Dzieci z klas I-III oraz IV-VI miały możliwość poznać w sposób doświadczalny niemieckie zwyczaje Bożonarodzeniowe.

Na kółku języka niemieckiego piekły tradycyjne ciasteczka świąteczne.
Dla wszystkich zainteresowanych, którzy chcą wypróbować niemiecką recepturę odsyłamy do przepisu:

Butterplätzchen

250 g Mehl mit

125 g Zucker sowie

1 Päckchen Vanillezucker und

2 Eigelbe und

125 g Butter zu einem Mürbeteig verkneten.

Den Teig ca. 30 Minuten im Kühlschrank ruhen lassen. Dann auf einer bemehlten
Arbeitsfläche den Teig dünn ausrollen und mit Ausstechförmchen Plätzchen
ausstechen, auf ein Blech mit Backpapier legen und etwa 7-10 Minuten bei 200-210°C oder im Heißluftofen bei 170-

180° C goldgelb backen.
Die Plätzchen vom Blech nehmen und auf einem Kuchengitter abkühlen lassen.
Mit Puderzucker oder Schokoladenglasur bestreichen. Besser, weil das die traditionelle
Form ist und besser schmeckt: Vor dem Backen mit Eigelb dünn bestreichen.


Lektury nie muszę być nudne!

Książka jest wielkim przyjacielem człowieka. To czytanie umożliwia nam osobisty kontakt  z różnymi bohaterami. Uczniowie  klasy II b wiedzą to najlepiej. To ich odwiedził doktor Dolitlle ze swoimi zwierzętami. Najpierw dzieci poszukiwały lektury w  szkolnej bibliotece, potem przygotowały plakat, zrobiły zwierzęta, przedstawiły teatrzyk, a na koniec przygotowały stroje wybranych postaci. Kto powiedział, że lektury są nudne?

 


Andrzejki 2016

Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście…

24 listopada był dla wszystkich uczniów klas I-III wyjątkowy. Właśnie w tym dniu dzieci miały okazję przenieść się w magiczny świat bajek uczestnicząc w Zjeździe postaci Bajkowych, na który biletem wstępu był pluszowy miś.

Podczas niezwykłego Balu Andrzejkowego, uczniowie zaprezentowali się w przepięknych strojach – dopasowanych do wybranej wcześniej bajki, dowiedzieli się o historii tego zwyczaju oraz z ogromnymi emocjami przeżywali wróżby i zabawy. Za pomocą „magicznych liczb” czy „losowania kolorów” - próbowali się dowiedzieć, co czeka ich w przyszłości. Układając swoje buty, sprawdzili, kto z nich pierwszy znajdzie wybranka serca… Wróżby przeplatane były tańcami integracyjnymi, zumbą i zabawami przy muzyce.

Nie zabrakło też spotkania z literaturą – w tym roku bohaterem słuchowiska był tajemniczy Detektyw Pozytywka, znanego nam doskonale autora, Grzegorza Kasdepke. Wiele radości i emocji dostarczyło dzieciom, wspólne z detektywem, rozwiązywanie zagadek. Uczestnicy Zjazdu mieli też okazję zaprezentować w grupach swoje talenty plastyczne.

Andrzejki w naszej szkole były niezwykle udane. Zabawa była wspaniała, a dzieci wróciły do domu w doskonałych humorach.


Przedstawienie „Cztery żywioły”

Uczniowie kl. III SP zaprezentowali swoim młodszym kolegom przedstawienie pt. „Cztery żywioły”. Spektakl opowiada o żywiołach, które są potrzebne, ale mogą też być bardzo niebezpieczne. Pomysły, dekoracje i lalki zostały przygotowane podczas zajęć plastycznych. Próby trwały cały tydzień i przyniosły znakomity efekt. Młodych aktorów nagrodzono gromkimi brawami


Pasowanie na czytelnika


Martinstag – Dzień Świętego Marcina

11 listopada, kiedy w Polsce świętujemy najważniejszy dla nas dzień – Narodowe Święto Niepodległości, Niemcy i Austriacy obchodzą Dzień Świętego Marcina. Wieczorem, w dzień poprzedzający święto, można spotkać pochody dzieci z lampionami, które wędrują przez swoje miejscowości i śpiewają piosenki. Drugoklasiści również nauczyli się świątecznej piosenki i ze śpiewem na ustach wędrowali przez szkolne korytarze i zakamarki.


11 Listopada

Z okazji Święta Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada, klasa trzecia przygotowała uroczystą akademię. Podczas występu uczniowie zaprezentowali pieśni patriotyczne i przedstawili krótką historię naszego kraju. Młodsi koledzy i koleżanki dowiedzieli się o smutnych dziejach Polaków pod zaborami, zakończone triumfalnym odzyskaniem niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku.


Pasowanie na ucznia

14.10.2016

Za nami uroczystość ślubowania i pasowania pierwszaków na uczniów. Wśród zgromadzonej publiczności powitaliśmy gościa honorowego Pana Jacka Cichurę, starostę powiatu wałbrzyskiego,  rodziców, absolwentów  oraz sympatyków szkoły.

        Podczas akademii uczniowie klasy I zaprezentowali wiedzę i umiejętności, które zdobyli w pierwszym miesiącu nauki w szkole podstawowej. Swój program artystyczny rozpoczęli wspaniałym wykonaniem poloneza. Pierwszoklasiści z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Uczniowie z klas IIa, IIb oraz III dzielnie wspierali swoich młodszych kolegów.

                W tym dniu uczniowie nie zapomnieli również o Święcie Komisji Edukacji Narodowej . Z tej okazji Pani Dyrektor i wszystkim pracownikom szkoły złożyli serdeczne życzenia w formie wiersza, piosenki oraz własnoręcznie wykonanych bukiecików.  Po programie artystycznym pani  dyrektor Ewa Piątek uroczyście pasowała  uczniów, którzy ślubowali „(…) być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.(…)”. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, zdjęcia  oraz upominki od kolegów
i koleżanek z klasy III Szkoły Podstawowej.


HURRA !!! MAMY NOWE KSIĄŻKI!
11.10.2016


Dzień Papieski

10 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Papieski. Uroczystość pod hasłem "Bądźcie świadkami miłosierdzia" przygotowali uczniowie klas I G i II G.

Gościliśmy przy tej okazji ks. Czesława Studennego - proboszcza parafii Zmartwychwstania Pańskiego oraz ks. Sławomira Calika.

"Trzeba tę iskrę Bożej miłości rozniecać - mówił Jan Paweł II - trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia."


WYCIECZKA DO WRZESZCZYNA

Korzystając z walorów prawdziwie letniej pogody – postanowiliśmy uczcić Dzień Chłopaka,  w niecodziennym otoczeniu.  Wybraliśmy się w przepiękne okolice Parku Krajobrazowego Doliny Bobru do ZAGRODY EDUKACYJNEJ gospodarstwa agroturystycznego „Kowalowe Skały”.

W bajkowej scenerii przemierzyliśmy ścieżkę edukacyjną, podczas której obserwowaliśmy zwierzęta – poczynając od mrówek, spotkaliśmy kotka,  krowy rzadkiej rasy, samodzielnie nazrywaliśmy trawy dla owiec wrzosówek, nakarmiliśmy daniele, odwiedziliśmy gęsi, na kozach i prześmiesznych – włochatych świnkach skończywszy.

Uczestniczyliśmy też w warsztatach pt. „Od owieczki do niteczki”, podczas których poznaliśmy ekologiczne metody hodowli owcy wrzosówki, gręplowaliśmy wełnę, obserwowaliśmy jak powstaje przędza, tworzyliśmy czesankę a z niej własne cudaczki z fantazyjnymi fryzurami.

W drodze powrotnej zaciekawiła nas zabytkowa wieża w Siedlęcinie, gdzie z pasją wysłuchaliśmy prelekcji o rycerzach…

Zgodnie z założeniem przemiłych właścicieli gospodarstwa - była ŚWIETNA ZABAWA, a przy tym nauka...

 


Dzień języków obcych

Poniedziałek - 26 września był Dniem Języków Obcych w naszej szkole. Dzieci z klas 1-3 miały okazję w ciekawy i nietypowy sposób uczyć się języków obcych. Nauka przez zabawę.


Warsztaty lepienia z gliny

Uczniowie klas I-III przywitali jesień niekonwencjonalnie. 23 września uczestniczyli w warsztatach lepienia z gliny. Pod okiem fachowca – Pani Magdaleny Sienickiej, mogli przekonać się jakie możliwości daje glina i z jakiej techniki skorzystać, by uzyskać wymarzony efekt. Mali artyści z zapałem zrealizowali swoje pomysły na gliniane naczynia oraz rzeźby i już z niecierpliwością czekają, by swe unikatowe dzieła zabrać do domu.


Inauguracja roku szkolnego 2016/2017 w Zespole Szkół Fundacji SGM-K

 

Pani Dyrektor Ewa Piątek powitała wszystkich Uczniów i Nauczycieli w nowym roku szkolnym życząc wytrwałości w pracy i wielu sukcesów w 26. roku pracy placówki.

Po wakacyjnej przerwie 1 września 2016 roku, w naszej szkole ponownie spotkała się brać uczniowska. Na inauguracji nowego roku szkolnego 2016/2017 oprócz uczniów, grona pedagogicznego i dyrekcji,  obecni byli również rodzice, dziadkowie, oraz zaproszeni goście.


Szczególne słowa Pani Dyrektor skierowała do dzieci klas najmłodszych oraz ich rodziców,
następnie przedstawiła wychowawców poszczególnych klas. Na zakończenie uczniowie pozowali do pamiątkowego zdjęcia, po czym rozeszli się do sal lekcyjnych na spotkania ze swoimi wychowawcami.


Zakończenie roku szkolnego 2015/2016

24 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2015/2016. Jest to moment na podsumowanie osiągnięć uczniów, ich talentów, uzdolnień, wyników całorocznej pracy. Uczniowie z dumą odbierali nagrody i dyplomy z rąk Pani Dyrektor i swoich wychowawczyń. Z ogromną niecierpliwością czekali też na dzień rozpoczęcia zasłużonego odpoczynku.

Wszystkim uczniom gratulujemy wspaniałych wyników w nauce i życzymy cudownych wakacji.


Akcja "Zielone podwórko"

Uczniowie wszystkich klas w naszej szkole wzięli udział w akcji sadzenia drzewek i innych roślin ozdobnych wokół budynku szkolnego pt. "Zielone podwórko". Najpierw uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali się do tej akcji przynosząc rośliny, które mogłyby ozdobić teren wokół szkoły lub przeznaczając fundusze klasowe na zakup takich roślin. Następnie w dniu 7 czerwca odbyła się wielka akcja sadzenia roślin przy fachowej pomocy i pod opieką nauczycielki przyrody pani Joanny Ławniczak. Oto jak nasi uczniowie aktywnie włączyli się do akcji.


Dzień Sportu w naszej szkole

W piątek 10 czerwca odbył się kolejny Dzień Sportu w naszej szkole. Odkąd mamy boisko, korzystamy z każdej okazji, aby spędzić na nim jak najwięcej czasu. Klasy 1a i 1b zmagały się w grze w hokeja. Klasa 2a uczestniczyła w grze w dwa ognie, natomiast klasy trzecie grały w zbijanego.

Dzień Sportu to także frajda dla gimnazjalistów - rozegrali mecz piłki nożnej.


Majówka z Księżną Daisy

18 maja 2016 r. odbyła się trzecia edycja konkursu językowego dla II i III klas niepublicznych szkół  podstawowych „Majówka z....” organizowanego przez naszą szkołę. Każdego roku motywem przewodnim konkursu jest inna postać. Dwa lata temu był to William Shakespeare, rok temu Sherlock Holmes. W tym roku, w związku z kolekcją archiwalnych zdjęć Książa Jean Wessel, która została odkryta w kwietniu tego roku, postacią przewodnią była Księżna Daisy.


Wycieczka do Karpacza

W ramach realizacji projektu „ Turystyka dla Smyka” w dniach 18.04. – 19.04. 2016 roku odbyła się dwudniowa wycieczka uczniów klas I-III do Karpacza i okolic. W Szklarskiej Porębie zwiedziliśmy Hutę Szkła, potem Karkonoski Park Narodowy z Wodospadem Szklarki i Schroniskiem Kochanówka oraz świątynię Wang. Drugiego dnia wycieczki byliśmy w Muzeum Zabawek i Parku Miniatur w Kowarach. Po dwóch dniach wędrowania i zwiedzania mogliśmy wpisać do naszych Książeczek Wycieczek na Odznakę „Siedmiomilowe Buty” 14 przebytych kilometrów, potwierdzonych ciekawymi pieczątkami z różnych  odwiedzanych przez nas obiektów.


Dlaczego? Po co? Jak?

Dlaczego po nocy następuje dzień? Skąd się biorą pory roku? Co się stanie z sokiem z czerwonej kapusty, kiedy dodamy do niego kwasek cytrynowy? Jak działa odrzutowiec? Jak wyhodować roślinę? Dlaczego lód nie tonie? Na te, a także na wiele innych pytań, uczniowie klas pierwszych szukali odpowiedzi na lekcjach matematyczno- przyrodniczych. 


Pierwszy dzień wiosny

Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkie dzieci. 
21 marca uczniowie z klas I – III Szkoły Podstawowej Fundacji udali się  na pieszą wycieczkę na  Słoneczną Polanę.  Wędrując, szukali pierwszych oznak wiosny, obserwowali widziane i usłyszane ptaki oraz rozpoznawali  drzewa, krzewy i kwiaty. Ogromną frajdą było szaleństwo na placu zabaw.


Dzień Babci i Dziadka

Piękne życzenia, piosenki, tańce, wiersze, laurki i oczywiście uśmiechy - tym wszystkim obdarowywani byli 21 stycznia 2016 roku dziadkowie i babcie uczniów Klas I-III. Dzieci przedstawiły piękny program artystyczny. Były recytowane wiersze, piosenki i tańce. Po uroczystym odśpiewaniu „100 lat” dzieci wręczyły swoim ukochanym babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane laurki i upominki.


Klasowe spotkania wigilijne i szkolne Jasełka


Spotkanie z Mikołajem

Tradycja obdarowywania się drobnymi prezentami w dniu imienin świętego Mikołaja na stałe wpisała się w naszą polską tradycją. Z tej okazji uczniowie klas I-III spotkali się z Mikołajem, a także z reniferami, elfami i Mokołajką, którzy poprowadzili dla dzieci warsztaty dekorowania bombek, pierniczków, pisania listu do Mikołaja. 


Akcja "Christmas box"

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia klasy I-III biorą udział w międzynarodowym projekcie "Christmas Box". Podczas ostatnich zajęć języka angielskiego dzieci przygotowywały paczki z symbolami Bożego Narodzenia. W świątecznych pudełkach znalazły się zatem własnoręcznie przygotowane łańcuchy, ozdoby na choinkę, kartki świąteczne z życzeniami, gwiazdy betlejemskie, bałwany, śnieżynki i przygotowane dzięki uprzejmości rodziców domowe pierniczki. Paczki powędrują do szkół w Grecji, Turcji, Rumuni i Hiszpanii, w których uczniowie przygotowywali pudełka dla naszej szkoły. Czekamy na nie z niecierpliwością !

 
 

W oczekwianiu na święta

Uczniowie Klasy III b Szkoły Podstawowej wprowadzili  swoich młodszych kolegów i  koleżanki z Akademii Zdolnego Przedszkolaka w świąteczny nastrój. Przygotowali przedstawienie pt: "Choineczka”. Trzecioklasiści z powodzeniem wcielili  się w role: Aniołków, Śnieżynek, Elfów,  Wróżki i Świętego  Mikołaja. Mali aktorzy opowiedzieli przedszkolakom  historię  trzech  Aniołków, które bardzo się smuciły, gdyż nie miały w niebie choineczki na święta. 


Andrzejkowy bal jesienny

30 listopada 2015 w naszej szkole odbył się ANDRZEJOWKOWY BAL JESIENNY. Uczniowie z klas I-III przybyli na bal w pięknych, jesiennych kreacjach. Dzieci wspólnie z wychowawczyniami: Dorotą Balowską, Małgorzatą Kowalską, Agnieszką Machowczyk, Barbarą Niewadą, Anną Szałkowską –Piorun brały udział w licznych zabawach andrzejkowych  i tańcach integracyjnych; wróżby, lanie wosku, bucik za progiem, taniec z krzesełkami,  to tylko niektóre świetne zabawy, w których wzięliśmy udział.


Święto Niepodległości

10 listopada 2015r.

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.  Z tej okazji uczniowie klasy III a  i III b Szkoły Podstawowej przygotowali uroczystą akademię, która pozwoliła nam przypomnieć sobie smutne dzieje Polaków pod zaborami, zakończone triumfalnym odzyskaniem niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku.


Pasowanie pierwszoklasistów

14 paździenika 2015r.

Rozpoczęcie nauki w szkole jest ważnym momentem w życiu każdego dziecka. Z niecierpliwością czeka ono każdego dnia na spotkanie ze szkołą, z nowymi wiadomościami, koleżankami i kolegami, a w szczególności czeka na dzień, w którym stanie się pełnoprawnym uczniem i poprzez pasowanie zostanie włączone do społeczności szkolnej. 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej uroczystości.


Wycieczka w Błędne Skały

30 września 2015r.

Dnia 30 września uczniowie z klas I-III  wzięli, po raz pierwszy w tym roku szkolnym, udział w jednodniowej wycieczce integracyjnej. Swoją wędrówkę rozpoczęliśmy od Błędnych Skał. Na uczniów czekało tu nie lada zadanie - przeciskanie się w skalnym labiryncie. Kwintesencją zwiedzania i zabawy była jednak Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie. Tutaj mogliśmy zobaczyć dziesiątki autentycznych eksponatów górniczych, a po obejrzeniu i zapoznaniu się z historią, mogliśmy podziwiać autentyczną kopalnię sztolni wraz z maszynami i specjalnymi ekspozycjami. Na zakończenie wyjechaliśmy spod ziemi autentyczną górniczą kolejką!


Europejski Dzień Sportu Szkolnego

25 września 2015r.

Europejski Dzień Sportu Szkolnego z ZSMK w Wałbrzychu to przedsięwizięcie, które miało na celu promowanie poprzez różne dyscypliny sportowe aktywności fizycznej jako formy spędzania czasu wolnego wśród uczniów, nauczycieli i rodziców. Ambasadorami tego szczytnego wydarzenia zostali: Izabela Katarzyna Mrzygłocka, Poseł na Sejm RP, oraz Rafał Kaczor, olimpijczyk igrzysk w Pekinie, mistrz Unii Europejskiej, sześciokrotny mistrz Polski w boksie w kategorii muszej. 


Inauguracja roku szkolnego 2015/2016 i uroczyste otwarcie boiska

Tegoroczne rozpoczęcie roku szkolnego było w naszej szkole wyjątkowe! Inauguracji roku szkolnego 2015/2016 towarzyszyło otwarcie boiska. Od teraz nasi uczniowie będą mogli korzystać z tego fantastycznego obiektu nie tylko w czasie lekcji wychowania fizycznego, ale i podczas przerw! Pierwszy mecz został rozegrany już 1. września i to z wyjątkowym rywalem, piłkarzami Górnika Wałbrzych!

Nasi partnerzy: